Bieszczady
Bieszczady to część Beskidów Wschodnich. To pasmo górskie możemy podzielić na dwie części: Bieszczady Zachodnie i Bieszczady Wschodnie. Bieszczady Zachodnie leżą na terenie trzech Państw: Polski, Rosji i Ukrainy. Jeśli chodzi o terytorium naszego kraju, najwyższym szczytem tych gór jest tutaj Tarnica (1346 m.n.p.m). Zalicza się ją do Korony Gór Polski. Prawdopodobnie jest ona także najlepszym punktem widokowym w całych Bieszczadach. Przy odpowiednich warunkach pogodowych z pewnością dostrzeżemy stamtąd Tatry oraz inne pasma górskie.
czytaj więcej »Na szczyt możemy dotrzeć jednym z dwóch prowadzących tam szlaków. Pierwszy z nich to szlak czerwony. Rozpoczyna się on w Ustrzykach Górnych, prowadząc nas następnie przez Szeroki Wierch oraz Przełęcz pod Tarnicą. Przejście tej trasy powinno zająć około trzech godzin. Na czerwony szlak możemy wejść również z Halicza. Druga opcją jest pójście szlakiem niebieskim. Prowadzi on z Wołosatego przez Przełęcz pod Tarnicą. Jest to nieco krótszy wariant, gdyż czas jego przejścia szacuje się na około dwie godziny. Szlak niebieski to także bardzo atrakcyjny widokowo fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Innym, ciekawym punktem widokowym jest również wspomniany wcześniej Halicz. Wejdziemy na niego poruszając się czerwonym szlakiem z Wołosatego przez Rozsypaniec lub z Przełęczy pod Tarnicą. Bo obu stronach szczytu rozpościera się znakomita panorama zarówno na polską, jak i na ukraińską część Bieszczad. Przy dobrej widoczności można tu dostrzec nawet odległe pasma górskie. Szczytem wartym zdobycia jest również Wielka Rawka. Posiada ona wysokość nieco ponad 1300 m. n.p.m. Zobaczymy tu charakterystyczny, wyrównany grzbiet, którego długość osiąga 700 m. W miejsce to prowadzą dwa szlaki turystyczne: żółty - wychodzący z Małej Rawki oraz niebieski – mający swój początek w Ustrzykach Górnych.
Będąc w Bieszczadach nie sposób nie zajrzeć nad Jezioro Solińskie. Jest ono często odwiedzane przez turystów. W jego obrębie znajdziemy bowiem liczne pensjonaty i centra rekreacyjne, które pozwolą solidnie odpocząć po trudach górskich wędrówek. Kąpiele dozwolone są jednak wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Jezioro daje również doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy turystyka. Podczas wakacji możemy także skorzystać z wycieczki niewielkim statkiem. Jeżeli preferujemy nocleg w namiocie, warto podjechać do miejscowości Wołkowyja. Znajdziemy tu bowiem sporo pól namiotowych, które są znakomitym miejscem na kemping dla całej rodziny.
Po stronie ukraińskiej najwyższym szczytem jest natomiast Pikuj. Zalicza się on do drugiej części tego pasma górskiego, czyli do Bieszczad Wschodnich. Obszar ten w całości położony jest na terytorium Ukrainy. Pikuj to jednocześnie najwyższy szczyt w całych Bieszczadach. Jego wysokość to 1408 m.n.p.m. Na samym wierzchołku znajduje się charakterystyczny obelisk dedykowany Iwanowi Franko, ukraińskiemu poecie i pisarzowi. Miejsce to zachwyca turystów również znakomitą panoramą. Doskonale widać stąd bowiem inne bieszczadzkie szczyty. Ważnym punktem wypraw turystycznych bywa także Czarna Repa. Niestety, dojazd do początku szlaku wiodącego na ten szczyt jest dosyć mocno utrudniony. Najlepiej skorzystać ze specjalnych busów, które kursują do miejscowości Sławsko lub na Przełęcz Wyszkowską. Podejście pod Czarną Repę jest bardzo strome i męczące, dlatego przeważnie zajmuje sporo czasu.
Bieszczady nie są niestety tak dobrze skomunikowane jak np. Tatry. Wybierając się tam, dobrze jest mieć do dyspozycji swój samochód. Niewątpliwym walorem Bieszczad jest również brak wzmożonego ruchu turystycznego. Dzięki temu w większości zachowały one swój naturalny stan, a wędrówki bieszczadzkimi szlakami pozwalają się wyciszyć.