Tatry
Jest to najwyższe pasmo górskie w Polsce. Patrząc jednak na oblężenie turystyczne, które Tatry przeżywają każdego roku, można także śmiało powiedzieć, że są to najpopularniejsze góry w naszym kraju. Taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić. W Tatrach odnajdziemy bowiem wiele szlaków górskich o różnym poziomie trudności. Jest to więc znakomite miejsce dla rodziców z dziećmi szukających ciekawych tras spacerowych, jak i miłośników wypraw wysokogórskich. Całe pasmo Tatr można podzielić na dwie części: Zachodnie i Wschodnie. Część wschodnia dzieli się dodatkowo na Tatry Bielskie i Wysokie. Tatry Bielskie w całości położone są na Słowacji.
czytaj więcej »W zachodniej części Tatr dominują szczyty powyżej 2000 m.n.p.m. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić będąc w tej okolicy są np. Czerwone Wierchy. Zalicza się do nich cztery szczyty: Kopę Kondracką, Małołączniak, Krzesanicę i Ciemniak. Chcąc zdobyć wszystkie te punkty podczas jednej wyprawy, można rozpocząć wędrówkę w Kuźnicach. Stamtąd zielonym bądź niebieskim szlakiem udajemy się na Kopę Kondracką. Jest to bardzo męczące podejście, jednak kiedy już osiągniemy ten szczyt, czerwony szlak poprowadzi nas przez dosyć łagodne pasmo Czerwonych Wierchów. Odwiedzając Tatry Zachodnie nie można również zapomnieć o Giewoncie. Na jego wierzchołek również prowadzi szlak niebieski, którego początek znajduje się w Kuźnicach. Choć jest to szczyt, który wciąż należy do miejsc najbardziej narażonych na wypadki śmiertelne, ostatnimi czasy przeżywa spore oblężenie turystyczne.
Słowacka strona Tatr Zachodnich także ma wiele do zaoferowania. Będąc tam można np. wybrać się na Jarząbczy Wierch. Jedną z metod dotarcia do tego miejsca jest zielony szlak wychodzący z Doliny Jamnickiej. Szczyty Tatr Zachodnich w większości mają łagodne i kopulaste kształty, dzięki czemu wędrówka nimi nie jest przesadnie męcząca. Ponadto, bogate są w dużą ilość hal wysokogórskich i obszarów porośniętych niską roślinnością. Dzięki temu stanowią doskonały punkt widokowy na pozostałe części Tatr.
Tatry Zachodnie to także wiele wartych zobaczenia dolin. Po polskiej stronie najpopularniejsze są bez wątpienia Doliny Kościeliska i Chochołowska. W każdej z nich znajduje się schronisko górskie, które przeważnie bywa celem rodzinnych wędrówek. Warto także odwiedzić inne, równie urokliwe doliny, jak np. Dolina Olczyska lub Dolina Białego.
Opuszczając Tatry Zachodnie, przenosimy się do części Wschodniej. Po polskiej stronie dostępne są jedynie Tatry Wysokie. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą tu oczywiście Morskie Oko oraz Dolina Pięciu Stawów. Dojścia do tych punktów zasadniczo nie sprawiają problemu nawet mniej doświadczonemu turyście. Spragnieni wysokości oraz bardziej wprawieni piechurzy najczęściej wybierają się na najwyższy w Polsce szczyt - Rysy lub na Świnicę. Miłośnicy urokliwych miejsc z pewnością docenią natomiast cichą i spokojną Dolinę Roztoki. Za wyjątkiem Świnicy, do wszystkich tych miejsc dotrzemy szlakami wychodzącymi z Palenicy Białczańskiej. Po stronie słowackiej do najwyższych szczytów zalicza się Gerlach oraz Łomnicę. Zarówno na jeden, jak i na drugi szczyt możemy wybrać się jedynie w towarzystwie przewodnika.
Do najpiękniejszych dolin po słowackiej stronie zaliczyć można bez wątpienia Dolinę Jaworową. W jej obrębie znajduje się aż sześć stałych jezior. Inną, wartą zobaczenia doliną jest Dolina Kieżmarska. W górnych częściach tego obszaru znajduje się kilka stawów, a dołem płynie potok o nazwie Biała Woda Kieżmarska.
Ostatnie już pasmo – Tatry Bielskie – również posiada kilka wartych zdobycia szczytów. Należą do nich Murań, Nowy Wierch, Hawrań i Płaczliwa Skała. Za wyjątkiem Murania, wszystkie szczyty to dwutysięczniki. Niestety, ale obecnie wszystkie szczyty Tatr Bielskich są zamknięte dla ruchu pieszego. Jeżeli chcemy jednak rozkoszować się pięknymi widokami to warto wybrać się na Szeroką Przełęcz Bielską. Stamtąd bowiem rozpościera się doskonała panorama na całe pasmo Tatr Wysokich.