Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie znajdują się w południowo-wschodniej części Polski. W ich obrębie można wyróżnić wiele pasm górskich. Jeden z najbardziej znanych podziałów wyróżnia Pasmo Dobrzeszowkie, Oblęgorskie, Masłowskie, Jeleniowskie, Bielińskie, Wzgórza Tumlińskie oraz Łysogóry. Pasma te znajdują się w części zachodniej Gór Świętokrzyskich. Na południu znajdziemy natomiast pasma Zgórskie, Posłowickie, Dymińskie, Daleszyckie, Cisowskie, Brzechowskie, Orłowińskie, Wygiełzowskie, Iwaniskie oraz Ocięsęckie. Na północy z kolei wskazać można Pasmo Klonowskie, Bostowskie, Pokrzywiańskie oraz Sieradowickie.
czytaj więcej »Jak można zatem zauważyć, góry te są bardzo rozbudowane. Większość pasm to tereny przystosowane do uprawiania turystyki górskiej. W każdym z nich bowiem odnajdziemy trasy wiodące do najbardziej charakterystycznych punktów górskich. Chcąc poznać całe piękno Gór Świętokrzyskich, warto wybrać się na wędrówkę Głównym Szlakiem Świętokrzyskim. Prowadzi on z Gołoszyc do Kuźniak. Jego łączna długośc to 105 km, dlatego turyści przeważnie dzielą go na mniejsze odcinki. Pierwszy odcinek to trasa Kuźniaki-Miedziana Góra. Prowadzi on zarówno przez tereny leśne, jak i przez polany. Odcinek drugi to połączenie pomiędzy Dąbrową a Św. Katarzyną. Trasa ta uznana jest za najlepszy fragment widokowy. Trzeci fragment to szlak pomiędzy Św. Katarzyną a Świętym Krzyżem. Prowadzi ona przez najwyższe wierzchołki Gór Świętokrzyskich. Ostatni fragment to Święty Krzyż – Gołoszyce, wiodąca przez drugie co do wielkości wzniesienia tych gór. Często odwiedzanym przez turystów pasmem są Łysogóry. Znaleźć tu możemy trzy kluczowe szlaki. Pierwszy z nich to szlak czerwony. Jest on częścią wymienionego wcześniej Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Niebieski szlak natomiast prowadzi nas przez to pasmo począwszy od Wału Małacentowskiego aż do kapliczki św. Mikołaja. Drugą opcją szlaku niebieskiego jest natomiast trasa biegnąca z Łysej Góry do Pętkowic.
Całe pasmo Łysogóry ma około 25 km. Część wschodnia jest bardzo mocno zalesiona i wchodzi w skład Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na tym terenie znajduje się także najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysica ( 611 m.n.p.m). Cechą charakterystyczną Łysicy jest fakt, iż posiada ona aż dwa wierzchołki. Oba te miejsca stanowią znakomity punk widokowy. Na wyższym wierzchołku znajduje się ponadto replika krzyża z 1930 roku oraz fragmenty wieży geodezyjnej. Przedłużeniem Łysogór jest natomiast Pasmo Masłowskie. Spotkać tu możemy tzw. kamecznice. Są to szerokie, często porośnięte roślinnością wąwozy, na których widnieją bloki skalne. Najbardziej znaną konstrukcją skalną jest natomiast Diabelski Kamień. Najwyższym szczytem w tym pasmie jest z kolei Klonówka. Choć jej wysokość to zaledwie 473 m.n.p.m, dzięki zamontowanej na szczycie platformie widokowej, możemy podziwiać znakomitą panoramę pobliskich terenów. Wzgórza Tumlińskie z kolei charakteryzują się bardzo niskimi wzniesieniami. Najwyższe szczyty osiągają tam wysokość niespełna 400 m.n.p.m. Należą do nich m.in. Góra Grodowa i Kamień. Na oba te szczyty dotrzemy kierując się czerwonym Głównym Szlakiem Świętokrzyskim. Kilka wartych zobaczenia, choć niewielkich szczytów znajdziemy także w Pasmie Oblęgorskim. Do najistotniejszych należą na pewno Barania Góra oraz Siniewska Góra. Ta pierwsza, choć kojarzy się zwykle z jednym z najistotniejszych szczytów beskidzkich, w rzeczywistości jest niewielkim wzniesieniem o wysokości około 427 m.n.p.m. Siniewska Góra jest niewiele większa. Według źródeł ma ona zaledwie 449 m.n.p.m. Trochę wyższe wzniesienia posiada natomiast Pasmo Jeleniowskie. Najwyższe wierzchołki przekraczają tutaj 500 m.n.p.m. Wśród nich wymienić należy Szczytniak i Górę Jeleniowską. Na zboczu Szczytniaka utworzono rezerwat przyrody. Przez oba te szczyty również przebiega Główny Szlak Świętokrzyski.