Pieniny
Pieniny to kolejne, zaraz po Tatrach, najczęściej odwiedzane pasmo górskie. Przebiegają one przez teren zarówno Polski, jak i Słowacji. Źródła naukowe dzielą Pieniny na trzy części. Pierwsza z nich to Pieniny Spiskie. Rozciągają się one między doliną Białki a przełomem Dunajca niedaleko Niedzicy. Najwyższym szczytem tej części Pienin jest Żar. Jego wysokość to 879 m. n.p.m. Często bywa on błędnie określany jako Branisko. Nazwa ta odnosi się jednak nie do szczytu, lecz od płynącego nieopodal potoku. Na Żar najlepiej udać się czerwonym szlakiem wychodzącym z miejscowości Łapsze Wyżne, wiodącym przez Dursztyn na sam wierzchołek tego szczytu. Innym ciekawym punktem Pienin Spiskich jest Gajna Skała.
czytaj więcej »Dzieli się ona na dwa wierzchołki: wschodni, położony na wysokości 776 m.n.p.m i niewiele wyższy zachodni, leżący na wysokości 782 m.n.p.m. Oba te wierzchołki są całkowicie porośnięte drzewami. Co ciekawsze, nie prowadzą na nie żadne szlaki turystyczne. Nie oznacza to jednak, ze wejście na te wzniesienia jest niemożliwe. Szczyty te można bowiem zdobyć na wiele sposobów. Turyści, którzy się tam wybierają, najczęściej rozpoczynają wędrówkę od kościoła w Dursztynie. Innym, często wybieranym celem turystycznym jest Cisówka. Prowadzi na nią czerwony szlak rozpoczynający się przy zamku w Niedzicy. Po zdobyciu tego niewielkiego wzniesienia (zaledwie 743 m.n.p.m), możemy udać się w dalszą drogę, prowadzącą w kierunku szczytu Barwinkowa. Szlak nie zaprowadzi nas jednak na sam szczyt, lecz przebiega jego zboczami. Niemniej jednak trasa ta jest bardzo urokliwa. Jeszcze przed wejściem na Cisówkę, miniemy po drodze silne źródełko, a następnie znajdziemy się na niezwykle widokowej polanie Majerz.
Kolejnym fragmentem Pienin są tak zwane Pieniny Środkowe. Przebiegają one między przełomem Dunajca w Niedzicy a Szczawnicą. W tym paśmie znajduje się najwyższy szczyt Pienin czyli Trzy Korony. Na najwyższej z turni szczytowych – Okrąglicy- usytuowano taras widokowy, z którego rozpościera się doskonały widok na Dunajec oraz pozostała część Pienin. Przy dobrej pogodzie dostrzeżemy także np. Tatry, Gorce i Beskid Żywiecki. Na szczyt Trzech Koron prowadzi wiele szlaków turystycznych. Wędrówkę można więc zacząć np. w Szczawnicy, w Czorsztynie lub w Krościenku. Wszystkie te szlaki jednak krzyżują się pod samym szczytem, w okolicy tzw. Siodła. W sezonie turystycznym wstęp na platformę widokową jest płatny. Bilet ten upoważnia jednak także do wejścia na Sokolicę w tym samym dniu. Sokolica jest z kolei następnym, licznie odwiedzanym szczytem w Pieninach. Możemy zdobyć ją bezpośrednio z Trzech Koron, poruszając się niebieskim szlakiem. Innym wariantem podejścia jest szlak zielony, mający swój początek w Krościenku.
Ostatnią część Pienin określania jest jako Małe Pieniny. Znajduje się ona pomiędzy Przełomem Dunajca, a słowacką miejscowością Jarzębina. Obszar ten pokochają nie tylko miłośnicy turystyki, ale także rowerzyści i narciarze. Głównym szlakiem, wiodącym przez ten obszar jest szlak niebieski. Z trasy tej rozciąga się znakomity widok zarówno na polskie, jak i słowackie pasma górskie. Jednym z najchętniej odwiedzanych szczytów jest tutaj Palenica. Można wjechać na nią również wyciągiem krzesełkowym. Małe Pieniny możemy zdobyć korzystając wielu oznakowanych, jak i nieoznakowanych szlaków. Jedną z popularniejszych tras jest szlak żółty, prowadzący ze Szczawnicy na Szafranówkę. Nieoznakowany szlak z kolei poprowadzi nas ze Szczawnicy przez Jarmutę lub z Jaworek na Durbaszkę.
Najpopularniejszą atrakcją Pienin jest bez wątpienia spływ Dunajcem. Warto również przy okazji odwiedzić ruiny zamku w Czorsztynie oraz zamek w Niedzicy. Interesująca może być także tzw. Droga Pienińska. Jest szlak po którym mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści. Rozpoczyna się on w Szczawnicy, a kończy w okolicach Czerwonego Klasztoru na Słowacji.