Beskidzka Ścieżka Planetarna
Jeśli szukasz dobrego pomysłu na wycieczkę z dzieckiem, Beskidzka Ścieżka Planetarna będzie znakomitym wyborem! Trasa ta wiedzie przez urokliwe zakątki Beskidu Śląskiego, pełniąc jednocześnie doskonałą funkcję edukacyjną. Wzdłuż całego szlaku ustawione są bowiem obeliski symbolizujące poszczególne planety Układu Słonecznego. Wycieczkę rozpoczynamy na przełęczy Kubalonka. Tam też znajduje się pomnik Słońca. To właśnie ono jest naszym głównym punktem odniesienia.
źródło zdjęcia: www.polskaniezwykla.pl. |
Pozostałe planety usytuowane są w odległości pomniejszonej około pięćset milionów razy w porównaniu do ich rzeczywistego położenia. Przy każdej planecie odnajdziemy szczegółowy opis oraz rekonstrukcję jej kształtu przedstawioną w proporcji 1:500 milionów. Ścieżka została poprowadzona tak, aby dać wędrującym możliwość odwiedzenia także innych, ciekawych miejsc leżących na terenie gminy Istebna. Należą do nich np. Chata Kawuloka lub Izba Pamięci Jerzego Kukuczki.
Zobacz więcej: http://news.astronet.pl/print.cgi?6667
Szlak. Beskidzka Ścieżka Planetarna oznaczona jest kolorem żółtym. Rozpoczyna się on obok drewnianego kościoła na Kubalonce. Następnie prowadzi przez takie przysiółki jak Olecki, Wilcze, Prądowiec i Jasnowice. Koniec szlaku wyznacza pomnik Neptuna usytuowany w Jaworzynce. Idąc ta trasą z pewnością nie będziemy narzekać na monotonię. Fragmentami prowadzi nas ona łagodną drogą, by chwilę później pozwolić nam na zdobycie konkretnych wzniesień. Mając jednak na uwadze liczne atrakcje, które napotkamy podczas wędrówki, warto podjąć ten wysiłek.
źródło zdjęcia: www.poland24h.pl. |
Trudność szlaku i czas przejścia. Pomimo różnic wysokości terenu, szlak ten nie należy do najtrudniejszych. Mimo, iż dystans dwunastu kilometrów może na pierwszy rzut oka przerażać, spokojnie poradzą z nim sobie również dzieci. Według różnych źródeł, czas przejścia tej trasy wynosi około 3g.20min. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do pieszych wędrówek, ale chcielibyśmy poznać charakter Beskidzkiej Ścieżki Planetarnej, możemy wybrać się tam na rowerze. Szlak jest bowiem bardzo dobrze przygotowany na przyjęcie osób preferujących właśnie ten typ aktywności.
Dojazd i parking. Na przełęcz Kubalonka najlepiej jest dotrzeć od strony Wisły. Jest to dogodne połączenie, zarówno jeśli chodzi o podróż samochodem, jak i autobusem. Na Kubalonce zatrzymują się praktycznie wszystkie autobusy jadące w stronę Istebnej i Koniakowa. Samochód możemy natomiast zostawić na jedynym dostępnym w tej okolicy parkingu. Niestety, jest on płatny.
Współrzędne GPS:
-
Kubalonka: N49.604077 E18.902020