Pieniny Środkowe - sprawdzony pomysł na weekend w górach
Pieniny Środkowe inaczej znane jako Pieniny Właściwe stanowią najciekawszą i najbardziej atrakcyjną część tego pasma górskiego. Jeśli ktoś wybiera się w Pieniny to zwykle właśnie celuje w ten region. Zanim jednak przejdziemy do niewątpliwych atrakcji tego miejsca – kilka faktów na temat jego położenia. Pieniny środkowe od strony zachodniej sąsiadują z Pieninami Spiskimi, natomiast ze strony wschodniej spotykają się z Pieninami Małymi. Ich rozpiętość to teren od od wsi Czorsztyn i Niedzica aż do przełomu Dunajca, który to znajduje się między Krościenkiem a Słowacką Leśnicą. Oczywiście warto zapamiętać, jakie są najwyższe szczyty tego pasma górskiego. Na pewno słyszałeś nazwę Trzy Korony. Opisują one dokładnie jedną z turni szczytowych, która właśnie jest najwyższym wierzchołkiem. Okrąglica, bo właśnie tak się nazywa osiąga wysokość aż 982 m n.p.m, co jak na te okolice jest dość imponującym wynikiem. Pasmo liczy sobie 12 km, natomiast 35 km² to wielkość powierzchni, którą obejmuje. Wybierając się do Pienińskiego Parku Narodowego w głównej mierze właśnie spędzisz swój czas na terenie Pienin Właściwych.
Warto również wiedzieć, że omawiana cześć Pienin dzieli się jeszcze na pomniejsze partie. Pierwsza z nich jest położona w zachodniej ich części i zwie się Pieninami Czorsztyńskimi. Kolejna część to wspomniany wyżej Masyw Trzech Koron, natomiast są jeszcze Pieninki – znajdziesz je dokładnie pomiędzy Dunajcem a doliną Pienińskiego Potoku.
Na co się natkniesz?
Jeśli chodzi o budowę Pienin Właściwych to składają się one w głównej mierze z skał osadowych, jakimi są wapienie. Wędrując po tych okolicach natkniesz się przede wszystkim na łagodne, płytkie przełęcze. Jak również asymetryczne, bardzo charakterystyczne stoki – na północ łagodne, na południe – urwiste. Teren Pienin jest pięknie, gęsto zalesiony, lecz turnie, skałki i zbocza o nagich i stromych ścianach również nie są tu rzadkością. Jeśli będziesz w tych okolicach zwróć uwagę szczególnie na urwiska skalne od strony Dunajca – naprawdę robią wrażenie.
Dlaczego warto?
Tych kilka właściwości Pienin już zapewne przekonało Cię do tego, że ten rejon warto zdobyć. Natomiast tak jak sygnalizowaliśmy na początku – jeszcze kilka słów na temat tego dlaczego właśnie ta część Pienin wyróżnia się tak atrakcyjną prezencją pod względem krajobrazu, przyrody. Za tym dodatkowo przemawia fakt, że Pieniny Środkowe zaraz po Tatrach należą do drugich najchętniej odwiedzanych przez turystów górskich terenów naszego kraju. Co za tym idzie, funkcjonuje tutaj naprawdę szeroka baza turystyczna, jak również noclegowa. Pieniny te stanowią również niebanalne źróło wód mineralnych – przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na znajdujące się w Szczawnicy sanatorium. To jednak jeszcze nie koniec – Pieniny Środkowe to także bogactwo historii…
Na tym terenie możesz się co krok natknąć na różne piękne zabytki, pośród których w szczególny sposób wyróżnia się Pieniński Zamek. A dlaczego w te okolice trafiają w te okolice nawet również i zagraniczni turyści? Przede wszystkim z racji wielkiej atrakcji, z jakiej można tutaj skorzystać – a jest nią osławiony spływ tratwami przełomem Dunajca – wrażenia niezapomniane! Równie ekscytująco (choć bardziej sucho) jest podczas spaceru wzdłuż tak zwanej Drogi Pienińskiej. Jeśli podzielasz pasję z innymi speleologami na pewno ucieszy Cię fakt, że w tych stronach masz wiele możliwości pod względem penetracji jaskiń – jest ich naprawdę bez liku!.
Krościenko nad Dunajcem, Szczawnica Zdrój, Sromowce Niżne oraz Czorsztyn – zapamiętaj te miejsca, gdyż stanowią one główne punkty wypadowe do zwiedzania fascynujących Pienin Środkowych.