Rusinowa Polana

Rusinowa Polana stanowi doskonałe miejsce na pieszą wycieczkę z dziećmi. Szlaki tam wiodące to również znakomita „rozgrzewka” przed wyprawą w wyższe partie gór. Swoją nazwę polana zawdzięcza rodzinie Rusinów, którzy zarządzali tym terenem w XVII wieku. Obszar tej polany jest bardzo rozległy.

źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org

Zajmuje około 100 ha. Z tego względu jest idealnym miejscem do wypasu owiec. Zwierzęta te można tam spotkać niemal każdego dnia. Nie przeszkadza im obecność turystów, dlatego często potrafią podejść do człowieka nawet na bardzo bliską odległość. Na Rusinowej Polanie znajduje się również bacówka, w której można zakupić regionalne wyroby. Dookoła rozciąga się ciekawy widok na Tatry Wysokie. W pogodny dzień z łatwością dostrzeżemy tutaj Rysy, Hawrań, Gerlach oraz wiele innych szczytów.

 

Zobacz więcej: http://www.rusinowa.net/

 

źródło zdjęcia: www.garnek.pl/gosia73/16389098/rusinowa-polana-2010

Szlaki. Najprostszym sposobem dojścia do Rusinowej Polany jest szlak niebieski, wychodzący z Palenicy Białczańskiej. Pierwsze metry ścieżki wznoszą się łagodnie w górę, prowadząc turystów w stronę Potoku Waksmundzkiego. Następnie, szlak odbija nieco w prawo, stając się bardziej stromym. Półgodzinna wędrówka doprowadzi nas do miejsca, w którym szlak niebieski łączy się z czarnym. Po kilku minutach marszu naszym oczom ukaże się natomiast bacówka na Rusinowej Polanie oraz znakomita panorama górska widoczna z tego miejsca.

Wycieczkę na Rusinową Polanę możemy rozpocząć również w miejscowości Wierch Poroniec. Zielony szlak, którym wędrujemy, nie sprawia żadnych problemów technicznych. Praktycznie na całej długości biegnie on kamienną drogą, a wysokość rośnie w łagodny sposób. Bez problemu zatem poradzą sobie z nim nawet najmłodsze dzieci. Po drodze natomiast będziemy mogli nacieszyć nasze oczy doskonałymi widokami na słowacką część Tatr.

 

Trudność szlaku (oceniana w pięciostopniowej skali):

  • szlak niebieski – 1/5, łatwy, nie wymagający większych umiejętności technicznych

  • szlak zielony – 1/5, łatwy, nie wymagający większych umiejętności technicznych

Czas przejścia:

  • szlak niebieski – 45 min

  • szlak zielony – 1h

 

Dojazd i parking. Zarówno Wierch Poroniec, jak i Palenica Białczańska posiadają dogodne parkingi. Opłata za pozostawienie tam samochodu wynosi około 20 zł na dobę. Innym sposobem dotarcia do tych miejsc jest przejazd busami. Ich zajezdnia znajduje się obok dworca PKS w Zakopanem. Ze względu na duże zainteresowanie, kursują one bardzo często. Dzięki temu dojazd do początku każdego ze szlaków nie stanowi problemu.

 

Współrzędne GPS:

  • Palenica Białczańska parking- współrzędne geograficzne - GPS: 49.255630N, 20.103000E

  • Wierch Poroniec parking - współrzędne geograficzne – GPS: 20.11185 E, 49.2836 N

  • Rusinowa Polana – współrzędne geograficzne – GPS: 49.153758 N, 20.052417 E

Zaplanuj swoją trasę:
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.