Trójstyk Krzemieniec

Wśród bogatej bazy szlakowej, jaką oferują turystom Bieszczady, na szczególną uwagę zasługują szlaki prowadzące na Krzemieniec. Pomimo tego, że ze szczytu, ze względu na dość duże zalesienie, nie rozciągają się rozległe widoki, to jednak miejsce przyciąga wielu turystów, nie tylko polskich, ale także ze Słowacji czy Niemiec. Krzemieniec (1221 m n.p.m.) jest bowiem punktem granicznym, tak zwanym trójstykiem, w którym zbiegają się granice aż trzech państw – Polski, Ukrainy i Słowacji.

źródło zdjęcia: mapa-turystyczna.pl/node/krzemieniec

Jest on jednocześnie wschodnią granicą NATO oraz Unii Europejskiej, dlatego jest tak chętnie odwiedzany przez turystów chociażby z Niemiec. Oprócz granic państwa, Krzemieniec łączy także trzy chronione terytoria: Bieszczadzki Park Narodowy, słowacki Park Narodowy „Połoniny” i ukraiński Użański Park Narodowy, które wspólnie tworzą Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Ponadto Krzemieniec jest najdalej wysuniętym na wschód punktem Słowacji oraz najwyższym szczytem słowackich Bieszczadów, czyli Gór Bukowskich. To wszystko czyni z Krzemieńca miejsce symboliczne i decyduje o tym, że szczyt odwiedza rokrocznie spora rzesza turystów.

 

Na szczycie Krzemieńca znajduje się granitowy, trójramienny obelisk z godłami Polski, Słowacji i Ukrainy oraz z napisami w trzech językach. Co ciekawe, inną obowiązującą nazwą szczytu jest nazwa węgierska – Kremenaros. Zachowała się ona jeszcze z czasów zaborów i monarchii austrowęgierskiej, gdy ta część Polski przynależała właśnie do Węgier.

 

źródło zdjęcia: andrzej-banach.eu/szlaki-turystczne/bieszczady/krzemieniec/

Szlaki. Na Krzemieniec można się udać przy okazji wyprawy na Małą i Wielką Rawkę. Zielonym szlakiem z Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie znajduje się duży parking, mijamy schronisko PTTK „Pod Małą Rawką”. Z Małej Rawki (1267 m n.p.m.) udajemy się żółtym szlakiem łącznikowym na Wielką Rawkę (1304 m n.p.m.), z której na Krzemieniec poprowadzi nas szlak niebieski. Na ostatnim etapie naszej wędrówki mijamy charakterystyczne słupy graniczne, spotkać też możemy służbę graniczną. Cała trasa liczy ponad 6 kilometrów, a czas jej przejścia to około 3 godzin.

 

Parking i dojazd. Trasa rozpoczynająca się z Przełęczy Wyżniańskiej jest o tyle wygodna, że umożliwia ona pozostawienie samochodu na dużym parkingu na Przełęczy. Dojechać możemy do niego malowniczą drogą wojewódzką nr 897 z Ustrzyk Górnych bądź z Wetliny, wchodzącą w skład Wielkiej pętli bieszczadzkiej.

Zaplanuj swoją trasę:
Pobliskie noclegi:
Schronisko PTTK Kremenaros Schronisko PTTK Kremenaros schronisko turystyczne PTTK
Bacówka PTTK Pod Małą Rawką Bacówka PTTK Pod Małą Rawką schronisko turystyczne PTTK
Hotel Górski PTTK Ustrzyki Górne Hotel Górski PTTK Ustrzyki Górne schronisko turystyczne PTTK
Opinie
Numery alarmowe
Ratunek w górach - numery alarmowe TOPR i GOPR
Pogoda w górach
Kamery internetowe
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Ostatnio dodane schroniska
Asport
Jeśli znasz jakieś inne schronisko, którego nie ma na naszym portalu to podziel się wiedzą.